This paragraph should be hidden.

















Pick up available 11:30 a.m., May 27
Only 5 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Cuisinart Programmable Single Serve Drip Coffee Maker offers an unmatched brewing experience with the flexibility of both a 12-cup carafe and single-serve brewing options. Perfect for coffee enthusiasts, it allows you to brew hot or iced coffee using any pod, including Keurig K-Cup, or the reusable HomeBarista filter. Advanced features such as Extreme Brew technology deliver coffee 25% faster, while the fully automatic functions include a 24-hour brew start, auto-off, and self-clean. Compact and versatile, this coffeemaker ensures convenience and quality in every brew.
Removable 42 oz. water reservoir
5 brew sizes: 4 oz, 6 oz, 8 oz, 10 oz, 12 oz
24-hour brew start, auto-off, adjustable carafe temperature, and self-clean
Drip coffee with regular or bold setting
Elegant silver finish complements and elevates any kitchen décor
Includes HomeBarista™ reusable filter for coffee and tea
Drip tray lifts off to accommodate most travel mugs
| Part Number | SS-16C |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Number of Cups Capacity | 12 |
| Operation Modes | Fully-Automatic |
| Advanced Features | Automatic Off |
| Assembled Height (in) | 16.50 in |
| Assembled Depth (in) | 12 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 12.40 in |
| Package Weight (lb) | 15.39 lb |
| Advanced Features | Automatic Off |
| Assembled Depth (cm) | 32.25 cm |
|---|---|
| Assembled Depth (ft) | 1.06 ft |
| Assembled Depth (in) | 12 3/4 in |
| Assembled Height (cm) | 41.91 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.38 ft |
| Assembled Height (in) | 16.50 in |
| Assembled Weight (kg) | 5.89 kg |
| Assembled Weight (lb) | 13.0 lb |
| Assembled Width (cm) | 31.49 cm |
| Assembled Width (in) | 12.40 in |
| Assembled Width (mm) | 314.90 mm |
| Coffee Maker Type | Brewer Coffee Maker |
| Coffee Maker Type | Brewer Coffee Maker |
| Colour | Silver |
| Number of Cups Capacity | 12 |
| Operation Modes | Fully-Automatic |
| Package Depth (cm) | 32.25 cm |
| Package Depth (in) | 12.70 in |
| Package Height (cm) | 41.91 cm |
| Package Height (in) | 16.50 in |
| Package Weight (kg) | 6.98 kg |
| Package Weight (lb) | 15.39 lb |
| Package Width (cm) | 31.49 cm |
| Package Width (in) | 12.40 in |
| Product Model Number | SS-16C |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Colour | Silver | Silver | Black | Black | Black | Black | Black | Black | Black | Black |
| Number of Cups Capacity | 12 | 12 | 10 | 10 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Operation Modes | Fully-Automatic | Fully-Automatic |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Originally posted on cuisinart.com
Originally posted on cuisinart.com
Originally posted on cuisinart.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on cuisinart.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on cuisinart.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.