This paragraph should be hidden.
TASC
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Easy to grow, beautiful selections, healthy varieties
Growing Height: 12-18"
Excellent cut flowers
| Part Number | MIS0078 |
|---|---|
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Spring to Summer |
| Maximum Germination Time (day) | 30 d |
| Minimum Germination Time (day) | 10 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 21.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Deer Resistant |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
| Package Form | Bag |
|---|---|
| Growing Height (cm) | 30.00 cm |
| Location | Full Sun |
| Number of Pieces | 10 |
| Package Depth (in) | 2.36 in |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 6.50 in |
| Plant Hardiness Zone | 8, 9 |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Bees |
