This paragraph should be hidden.









The Brrr Box White Recyclable Biodegradable Cooler keeps refreshments chilled without harming the planet. This 100% biodegradable cooler utilizes patented corrugated technology for leakproof, squeak-free performance. The interior's food-safe coating protects foods and liquids while remaining fully recyclable. With no plastic components, the Brrr Box is blue box-friendly. A set of convenient handles enables easy transport to parties, camping trips, and more.
Made using the most modern patented technologies in corrugated packaging
No wax, state-of-the-art water resistant coating on the interior is food-grade safe and fully recyclable
Features no plastic components
No squeak, no leak
Blue box friendly
Stores away with ease folds flat for storage in the tightest of spaces
Setup is a breeze Grip–n–Go™ technology allows for one hand operation
A portion of all sales goes towards supporting Canadian Tire Jumpstart Charities to ensure kids in need have equal access to sports and physical activity
Keeps things cold for up to 24 hours
| Part Number | BRRCT001 |
|---|---|
| Product Volume (L) | 15.0 l |
| Colour | Multicolour |
| Assembled Width (in) | 14.53 in |
| Assembled Height (in) | 8.62 in |
| Assembled Depth (in) | 8.39 in |
| Assembled Weight (lb) | 1.0 lb |
| Can Capacity | 36 |
| Primary Material | Recycled Materials |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Product Use(s) | All-Purpose |
|---|---|
| Advanced Features | Collapsible, Insulated, Leak Resistant, Made in Canada, Multi-Day Retention, Recyclable, Foldable, Eco/Eco-Friendly |
| Advanced Features | Collapsible, Insulated, Leak Resistant, Made in Canada, Multi-Day Retention, Recyclable, Foldable, Eco/Eco-Friendly |
| Assembled Depth (cm) | 21.30 cm |
| Assembled Depth (ft) | 0.70 ft |
| Assembled Depth (in) | 8.39 in |
| Assembled Height (cm) | 21.90 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.72 ft |
| Assembled Height (in) | 8.62 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.46 kg |
| Assembled Weight (lb) | 1.0 lb |
| Assembled Width (cm) | 36.90 cm |
| Assembled Width (in) | 14.53 in |
| Assembled Width (mm) | 369.00 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Can Capacity | 36 |
| Certifications | No Certifications |
| Closure Type | Lid |
| Closure Type | Lid |
| Colour | Multicolour |
| Graduated Measurements | Litres |
| Hot/Cold | Cold |
| Jug/Cooler Type | Chest Cooler |
| Jug/Cooler Type | Chest Cooler |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 2 |
| Package Depth (cm) | 2.54 cm |
| Package Depth (in) | 1.00 in |
| Package Height (cm) | 55.56 cm |
| Package Height (in) | 21.87 in |
| Package Weight (kg) | 0.46 kg |
| Package Weight (lb) | 1.01 lb |
| Package Width (cm) | 37.46 cm |
| Package Width (in) | 14.75 in |
| Primary Material | Recycled Materials |
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Product Volume (L) | 15.0 l |
| Product Volume (gal) | 3.96 gal (US) |
| Sustainability | Forest Stewardship Council (FSC) Certified |
| Sustainability | Forest Stewardship Council (FSC) Certified |
| Voltage (V) | 0 V |
| Voltage (V) | 0 V |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Product Volume (L) | 15.0 l | 15.0 l | ||||
| Colour | Multicolour | Multicolour | ||||
| Assembled Width (in) | 14.53 in | 14.53 in |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.