This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Browning Folding Knife Tin Gift Set is a practical and stylish gift knife set, perfect for outdoor enthusiasts. This premium knife set includes a sleek folding knife with a durable stainless steel blade, housed in a beautifully designed tin featuring mule deer artwork. Combining functionality with elegance, this stainless steel knife is ideal for collectors, adventurers, and anyone who appreciates a high-quality portable knife.
Folding Knike
With a Mule Deer Gift Art Tin box
Features a stainless steel blade
| Part Number | 3220573 |
|---|---|
| Hunting/Shooting Accessory Type | Hunting Gifts/Novelties |
| Product Use(s) | Hunting |
| Number of Pieces | 2 |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Weapon Type | Not Applicable |
| Primary Material | Not Applicable |
| Colour | Brown |
| Handedness | Not Applicable |
| Advisory Information | Not Applicable |
| Animal Type | Not Applicable |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 12.19 cm |
| Assembled Height (in) | 4.80 in |
| Assembled Length (cm) | 15.24 cm |
| Assembled Length (in) | 6.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.88 lb |
| Assembled Width (cm) | 2.54 cm |
| Assembled Width (in) | 1.00 in |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
| Package Depth (in) | 1.57 in |
| Package Height (in) | 6.69 in |
| Package Weight (lb) | 0.29 lb |
| Package Width (in) | 6.30 in |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Hunting/Shooting Accessory Type | Hunting Gifts/Novelties | ||||
| Product Use(s) | Hunting | ||||
| Number of Pieces | 2 |
