This paragraph should be hidden.

L
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The key to any successful hunting trip is a reliable companion by your side. This durable Dummy from Browning helps to train your hunting pet and allow them to develop the skills that they’ll need to retrieve game efficiently. Made from long-lasting materials, this dummy can withstand countless training sessions and plenty of gametime wear and tear. Simply throw it in the field and watch as your loyal furry friend chases it down, practicing the essential techniques they’ll require to become a champion hunting companion.
Browning Hunting Dog Training Orange Dummy helps train your dogs for the hunt
Soft vinyl floating training dummy
Floating throw rope handle
Rubber ball provides greater throwing capabilities
Leak proof design
Texture grip provides better grip and hold
Training canvas colour: orange
Size: 11.25 L x 2.5" W (28.5 x 6.3 cm)
Weight: 14 oz (396.8 g)
Available in a variety of sizes
| Part Number | P00001780199 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Activity Type | Interactive Play |
| Activity Type | Interactive Play |
| Advanced Features | Durable, Floats |
| Advanced Features | Durable, Floats |
| Assembled Height (cm) | 6.35 cm |
| Assembled Height (cm) | 6.35 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.21 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.21 ft |
|---|---|
| Assembled Height (in) | 2.50 in |
| Assembled Height (in) | 2.50 in |
| Assembled Length (cm) | 28.60 cm |
| Assembled Length (cm) | 28.60 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.94 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.94 ft |
| Assembled Length (in) | 11.26 in |
| Assembled Length (in) | 11.26 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.40 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.40 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.88 lb |
| Assembled Weight (lb) | 0.88 lb |
| Assembled Width (cm) | 6.35 cm |
| Assembled Width (cm) | 6.35 cm |
| Assembled Width (in) | 2.50 in |
| Assembled Width (in) | 2.50 in |
| Assembled Width (mm) | 63.50 mm |
| Assembled Width (mm) | 63.50 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Colour | Orange |
| Colour | Orange |
| Flavour | Unflavored |
| Flavour | Unflavored |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 7.00 cm |
| Package Depth (cm) | 7.00 cm |
| Package Depth (in) | 2.76 in |
| Package Depth (in) | 2.76 in |
| Package Height (cm) | 35.50 cm |
| Package Height (cm) | 35.50 cm |
| Package Height (in) | 13.98 in |
| Package Height (in) | 13.98 in |
| Package Weight (kg) | 0.40 kg |
| Package Weight (kg) | 0.40 kg |
| Package Weight (lb) | 0.88 lb |
| Package Weight (lb) | 0.88 lb |
| Package Width (cm) | 7.00 cm |
| Package Width (cm) | 7.00 cm |
| Package Width (in) | 2.76 in |
| Package Width (in) | 2.76 in |
| Pet Type | Dog |
| Pet Type | Dog |
| Primary Material | Polymer |
| Primary Material | Polymer |
| Recommended Pet Size | L |
| Recommended Pet Size | L |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included |
| Activity Type | Interactive Play | Interactive Play | ||||||||
| Advanced Features | Durable, Floats | Durable, Floats | Durable, Floats | Durable, Floats | Durable | Durable | No Advanced Features | No Advanced Features | Adjustable Size, Reflective | Adjustable Size, Reflective |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.