Size: P245/45R19 102W
Part: #166430021
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 12 - May 16
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Add to Registry
Mud And Snow Rated
  • Engineered to take on water while maintaining grip
  • Stronger materials added for extended tread life
  • Wheels sold separately
Part Number 166430021
Mileage Rating 96000 km
Speed Rating W
Load Index - Single 102
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 45.00
Wheel Diameter 19 in
Load Range XL
Ply Rating 2
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 10 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 50 psi
Sidewall Style BL
Size P245/45R19 102W
Tire Width 245 mm
UTQG 600/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 27.557 lb
Wheel Width Min 8.5 in