Size: LT275/70R16 95S
Part: #97884
Buy Online :
Available at nearby stores :
Quantity updated to 4
Also Find It in Store:
Add to Registry
Mud And Snow Rated
  • Extended Shoulder Rubber is designed to protect more of the tire sidewall
  • Upper sidewall traction bars provide increased mud, snow, and rock traction
  • 3-D Active sipes technology provides better biting edges for increased snow traction
  • Exceeds Tire and Rubber Association of Canada's severe snow traction requirements
  • Aggressive all-terrain traction to confidently get where you want to go
  • Wheels sold separately
Part Number 97884
Mileage Rating 80000 km
Speed Rating S
Load Index - Single 95
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 70.00
Wheel Diameter 16 in
Load Range D
Ply Rating 8
EV Compatibility EV Compatible
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 8.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 65 psi
Sidewall Style RWL
Size LT275/70R16 95S
Tire Width 275 mm
UTQG 200//
Weight 50.662 lb
Wheel Width Min 7 in