Size: LT265/65R18 117S
Part: #03930
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 16 - May 22
Need it Today :
Mud And Snow Rated
  • Engineered for the on- and off-road needs of light truck vehicles
  • Wheels sold separately
Part Number 03930
Mileage Rating 80000 km
Speed Rating S
Load Index - Single 117
Load Index - Dual 114
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 65.00
Wheel Diameter 18 in
Load Range D
Ply Rating 8
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 9.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 65 psi
Sidewall Style RWL
Size LT265/65R18 117S
Tire Width 265 mm
UTQG 0//
Weight 54.851 lb
Wheel Width Min 7.5 in