Size: LT265/60R22 123S
Part: #88058
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 12 - May 16
Quantity updated to 4
Also Find It in Store:
Add to Registry
Product Details
Snow Peak Rated
Mud And Snow Rated
  • Engineered for the on- and off-road needs of light truck vehicles
  • Wheels sold separately
Part Number 88058
Mileage Rating 80000 km
Speed Rating S
Load Index - Single 123
Load Index - Dual 120
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 60.00
Wheel Diameter 22 in
Load Range E
Ply Rating 10
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 9.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Sidewall Style OWT
Size LT265/60R22 123S
Tire Width 265 mm
UTQG 0//
Weight 63.228 lb
Wheel Width Min 8 in