Size: LT245/75R16 120Q
Part: #184151786
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.
Product Details
Snow Peak Rated
Mud And Snow Rated
Accepts Studs
  • Wheels sold separately
  • Drive through harsh winter weather thanks to optional studs that offer enhanced traction
Part Number 184151786
Mileage Rating 0 km
Speed Rating Q
Load Index - Single 120
Load Index - Dual 116
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 75.00
Wheel Diameter 16 in
Load Range E
Ply Rating 2
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 8 in
Exclusive Winter Use Yes
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Sidewall Style BSW
Size LT245/75R16 120Q
Tire Width 245 mm
UTQG 0//
Weight 46.319 lb
Wheel Width Min 6.5 in