This paragraph should be hidden.
Vancouver Classics
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Keep your shoes organized with this stackable 3-Tier Mesh Utility Shoe Rack. Features removable mesh panels for connecting multiple shoe racks together.
Features removable mesh panels for connecting multiple shoe racks together
Units are stackable
Finish: Gun Metal
No tools or assembly required
Folds flat for easy storage
Patented Design
Dimensions: 12.13" D x 26.5" W x 19" H
Weight: 8.59 lb.
| Part Number | SHE15905 |
|---|---|
| Storage Rack Type | Shoe Storage |
| Primary Material | Steel |
| Assembled Height (in) | 19.00 in |
| Assembled Width (in) | 26.50 in |
| Assembled Depth (in) | 12.12 in |
| Assembled Weight (lb) | 8.6 lb |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 75.00 lb |
| Colour | Grey |
| Number of Compartments | 3 |
| Mounting Method | Not Applicable |
|---|---|
| Mount Location | Freestanding |
| Advanced Features | Adjustable Height |
| Number of Pieces | 1 |
| Accessories List | Installation Hardware Included, Shelves |
| Certifications | No Certifications and etc. |
| Package Height (in) | 2.87 in |
| Package Depth (in) | 18.87 in |
| Package Width (in) | 27.37 in |
| Package Weight (lb) | 10.36 lb |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Storage Rack Type | Shoe Storage | |||||
| Primary Material | Steel | |||||
| Assembled Height (in) | 19.00 in | 19.10 in | 38.20 in | 72.50 in | 68.00 in |
