This paragraph should be hidden.
















Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 1 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Going out and about with two little ones couldn't be easier with the Safety 1st Double Duo Stroller. It is lightweight at under 29 lbs, which helps when hauling two kids and their gear. Suitable for twins, or close-in-age siblings, this double stroller has everything you need to move your kids with ease. It has two independent canopies, so they can't fight over who wants shade or not. It has two reclining seats, so one can take it easy while the other can see the world. It has two independent storage baskets, so each child has their little cubby on the go. The double stroller has more features than your average single stroller: It features a one-handed fold, a single pedal braking system, extendable canopies with peek-a-boo window, and leatherette handlebars and bumper bars. It even has two parent pockets when grown-ups need their own little space.
PERFECT FIT - With a width of 74cm (29.13"), this double stroller was built to fit most standard Canadian doorways
Storage compartment for their own cubby on the go, and extendable canopies with a peek-a-boo window for each child to adjust their level of shade or privacy
Super lightweight construction coming in at less than 29lbs
| Part Number | 01314CKSR |
|---|---|
| Accessories List | Adjustable Canopy, Accessory Bag / Storage Basket, Foot Rest, Restraint Strap |
| Advanced Features | Foldable, Foot Brake, Reclining Seat |
| Assembled Height (cm) | 104.78 cm |
| Assembled Height (ft) | 3.44 ft |
| Assembled Height (in) | 41.25 in |
| Assembled Length (cm) | 87.63 cm |
| Assembled Length (ft) | 2.88 ft |
| Assembled Length (in) | 34.50 in |
| Assembled Weight (kg) | 12.80 kg |
| Assembled Weight (lb) | 28.22 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 73.99 cm |
| Assembled Width (in) | 29.13 in |
| Assembled Width (mm) | 739.90 mm |
| Certifications | Transport Canada Approved |
| Colour | Black |
| Cushion Material | Polyester |
| Folded Height (cm) | 87.00 cm |
| Folded Height (in) | 34.25 in |
| Folded Length (cm) | 90.00 cm |
| Folded Length (in) | 35.43 in |
| Folded Width (cm) | 29.00 cm |
| Folded Width (in) | 11.42 in |
| Maximum Weight Capacity (g) | 18000.00 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 18.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 39.68 lb |
| Maximum Weight of Child (kg) | 18.00 kg |
| Maximum Weight of Child (lb) | 39.68 lb |
| Minimum Weight of Child (kg) | 12.00 kg |
| Minimum Weight of Child (lb) | 26.46 lb |
| Number of Front Wheels | 2 |
| Number of Rear Wheels | 2 |
| Package Depth (cm) | 90.17 cm |
| Package Depth (in) | 35.50 in |
| Package Height (cm) | 87.63 cm |
| Package Height (in) | 34.50 in |
| Package Weight (kg) | 14.91 kg |
| Package Weight (lb) | 32.87 lb |
| Package Width (cm) | 29.21 cm |
| Package Width (in) | 11.50 in |
| Primary Material | Aluminum |
| Seat Cushion Padding Level | Double Padded Cushion |
| Type of Stroller | Double Stroller |
| Wheel Type | Foam Wheels |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.