This paragraph should be hidden.

9 ft
6 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This earthy Safavieh rug sets the perfect tone for a casual, beachy space. This patterned rug is crafted from hand-woven jute pile using sustainably-harvested fibers, underfoot it feels soft and textural while still durable enough for high-traffic indoor areas. The rust tones mimic natural materials like weathered driftwood for a laid-back look that suits coastal decor without harshness. The smaller size of this indoor area rug means it's perfect for accenting areas without overwhelming a room, while the low half-inch pile height ensures it will integrate seamlessly into your existing furnishings.
Safavieh Natural Fiber 447 Rug is soft underfoot, textural, natural in colour and woven of sustainably-harvested fibers
Casual beach house style
Sustainably-harvested sisal and sea grass
Comes in various sizes
Hand woven, 100% jute pile
Pile height: 0.5" (1.2 cm)
| Part Number | NF447C-6 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Red |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Jute/Sisal |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (in) | 107.52 in |
| Assembled Width (in) | 71.76 in |
| Assembled Weight (lb) | 41.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Textured |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 1.27 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.04 ft |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (cm) | 273.10 cm |
| Assembled Length (ft) | 9 ft |
| Assembled Length (ft) | 9 ft |
| Assembled Length (in) | 107.52 in |
| Assembled Weight (kg) | 18.60 kg |
| Assembled Weight (lb) | 41.00 lb |
| Assembled Width (cm) | 182.27 cm |
| Assembled Width (ft) | 6 ft |
| Assembled Width (ft) | 6 ft |
| Assembled Width (in) | 71.76 in |
| Assembled Width (mm) | 1828.80 mm |
| Carpet or Rug Texture | Textured |
| Colour | Red |
| Package Depth (cm) | 182.88 cm |
| Package Depth (in) | 72.00 in |
| Package Height (cm) | 20.32 cm |
| Package Height (in) | 8.00 in |
| Package Weight (kg) | 18.60 kg |
| Package Weight (lb) | 41.00 lb |
| Package Width (cm) | 20.32 cm |
| Package Width (in) | 8.00 in |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Jute/Sisal |
| Product Use(s) | Indoor |
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Shape | Rectangle |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.