Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.


10 ft
8 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Escape into a sea of soothing hues and textures with the Safavieh Lagoon 565 Rug, Grey/Dark Grey. Crafted from a plush polyester and polypropylene blend, this rug exudes dreamy charm with its soft grey and dark grey tones accented by subtle highlights. The cut-pile construction ensures lasting colour vibrancy while the rectangular shape makes it a versatile choice for living rooms, bedrooms, and more. Designed for comfort underfoot, this rug creates an oasis of serene style that is equally at home in traditional or contemporary settings.
Safavieh Lagoon 565 Rug is modern decor elevated in the soft engaging hues and vivid highlights, making it a decor-smart choice for any room
Dreamy imagery and a subtle textures lend alluring character
Power loomed using soft synthetic yarns in a plush, cut pile for lasting colour
Large rectangle
Power loomed 60% polypropylene and 40% polyester
Pile Height: 0.5" (1.3 cm)
Available in a variety of sizes
| Part Number | LGN565G-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Graphic/Logo |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.47 in |
| Assembled Length (in) | 119.64 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 16.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.