This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Hollywood 714 Safavieh rug brilliantly displays mid-century modern design with its geometric gray and teal pattern, making it the perfect contemporary area rug to add lavish penthouse style to your home. Power loomed of durable polypropylene in a low 0.5-inch pile, this dynamic patterned rug with its fascinating abstract motif is made for today's energetic lifestyles.
Safavieh Hollywood 714 Rug features a brilliant display of Mid-Century Modern design
Fascinating look made especially for today's energetic lifestyles
Perfect rug for adding lavish penthouse style to contemporary home
Power loomed polypropylene pile
Pile Height: 0.5" (1.2 cm)
| Part Number | HLW714D-4 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.51 in |
| Assembled Length (in) | 71.76 in |
| Assembled Width (in) | 47.88 in |
| Assembled Weight (lb) | 14.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 6 ft |
| Assembled Width (ft) | 4 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Grey | Grey | Grey | Grey | Grey | |
| Pattern Type | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric |
