This paragraph should be hidden.





Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The SABRE Wild Max Bear Spray is an essential device for anyone who spends time in bear country. Whether you're camping, hiking, or just exploring nature, this powerful deterrent helps you stay safe by providing a large, effective barrier of protection. With a 10.5-metre range, this bear spray allows you to deploy a fog from a safe distance, giving you time to react in critical situations.
Delivers 32 grams of fog per 1-second burst, providing 84% more coverage than other brands
Maximum strength formula with 1.84% major capsaicinoids ensures the most effective deterrent available
Temporarily incapacitates a bear’s ability to see or smell while causing no permanent injuries
Non-flammable; safe to use while camping
Field-tested and proven effective against all types of bears by the Elmendorf Air Force Base and Brown Bear Resources
3-year shelf life with expiration date on label
Dual component Dymel-nitrogen propellant remains effective at extremely low temperatures
Glow-in-the-dark safety for easy access at night, ensuring quick deployment in low visibility conditions
| Part Number | SBAD-01-X |
|---|---|
| Insects Targeted | Bear |
| Chemical Form | Liquid |
| Application Method | Aerosol |
| Mode of Action | Repellent |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Primary Ingredient | Not Applicable |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Application Method | Aerosol |
| Chemical Form | Liquid |
| Colour | Yellow |
| Colour | Yellow |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Flammable | Yes |
| Insects Targeted | Bear |
| Mode of Action | Repellent |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 5.50 cm |
| Package Depth (in) | 2.17 in |
| Package Depth (in) | 2.17 in |
| Package Form | Aerosol Cans |
| Package Form | Aerosol Cans |
| Package Height (cm) | 22.00 cm |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Weight (kg) | 0.35 kg |
| Package Weight (lb) | 0.77 lb |
| Package Weight (lb) | 0.77 lb |
| Package Width (cm) | 5.50 cm |
| Package Width (in) | 2.17 in |
| Package Width (in) | 2.17 in |
| Primary Ingredient | Not Applicable |
| Product Height (cm) | 22.23 cm |
| Product Height (in) | 8.75 in |
| Product Height (in) | 8.75 in |
| Product Length (cm) | 7.62 cm |
| Product Length (ft) | 0.25 ft |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Product Volume (L) | 0.23 l |
| Product Volume (gal) | 0.06 gal (US) |
| Product Weight (g) | 310.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.31 kg |
| Product Weight (lb) | 0.68 lb |
| Product Weight (lb) | 0.68 lb |
| Product Width (cm) | 7.62 cm |
| Product Width (in) | 3.00 in |
| Product Width (in) | 3.00 in |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.