This paragraph should be hidden.
Pick up available 06:30 p.m., May 04
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Rust Check Rust Killer halts rust progression and rejuvenates the appearance of your items. This 350 g product creates a primed surface for topcoats, requiring no sanding and can be applied directly on rust.
Stops rust from spreading and restores appearance
Provides a primed surface for topcoats and can be applied directly over rust
No sanding required
Resists high temperatures and common household chemicals
Ideal for vehicle repair: excellent for touch-ups of surface rust spots, auto body repairs, frame rails, axles, differentials, and trailer hitches
Can also be used for equipment repair: great for farm, garden, landscaping, snow removal, and industrial equipment - can also be used on machinery and tools
Can also be used for structure repair: ideal for metal sheds, metal fences and railings, steel window or door frames, flashings, park benches, playground equipment, wrought iron garden furniture, garbage cans and bins and loading docks
Touch up rust surface spots, home repairs, frame rails, etc. No sanding required.
Size: 350 g
| Part Number | 11000 |
|---|---|
| Flammable | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Product Height (in) | 7.87 in |
| Product Weight (lb) | 1.10 lb |
| Chemical Form | Aerosol |
| Flash Point (°C) | 18.00 °C |
| Painting Chemical Type | Rust Remover |
| Product Volume (L) | 0.40 l |
| Surface Type | Metal |
|---|
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
