Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.






Pick up available 06:00 p.m., May 12
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Transport Minecraft® players to a hands-on gaming adventure with the Nether & End Portal Journey (21584) gaming toy for boys and girls 7 years old and up. Pass through the portals to explore a build from each biome and embark on adventures with a Cool Hero minifigure, plus Enderman and a baby hoglin figures. This LEGO® Minecraft playset features an End portal and a Nether portal with functions to access small builds for each biome. Authentic accessories, including an enchanted bow and healing potion, inspire endless creative adventures with familiar scenes and Minecraft characters. This set makes a great gamer gift for Minecraft players, LEGO builders and fans of gaming decor. And, with the LEGO Builder app, kids can build with confidence– zoom, rotate in 3D and track progress with easy-to-follow digital instructions. Set contains 192 pieces.
MINECRAFT® PORTAL TOY – Embark on a gaming adventure with LEGO® Minecraft Nether & End Portal Journey (21584), Minecraft merchandise playset for kids, boys and girls ages 7 and up
3 CHARACTERS, 2 PORTALS – Activate the toy’s portals and pass through to find a LEGO® build from each biome and Minecraft® action with a Cool Hero minifigure, plus Enderman and a baby hoglin figures
HANDS-ON GAMING TOY – This versatile portal playset takes Minecraft® players’ experience of the game to the next level
GAMING DECORATIONS – With accessories including an enchanted bow and healing potion, this play-and-display LEGO® Minecraft® set makes cool gaming decor for a boy’s or girl’s bedroom
KIDS’ GAMER GIFT – This LEGO® Minecraft® set makes a great birthday, holiday or any-day treat for Minecraft players
MINECRAFT® MADE REAL – Kids with a passion for Minecraft can create and customize scenes from the game; rearranging, rebuilding and reimagining as new adventures take shape
SETS FOR MINECRAFT® PLAYERS – LEGO® Minecraft building toys offer kids a huge range of familiar scenes, features and mobs from the popular game
DIMENSIONS – The 192-piece set’s End portal measures over 1.5 in. (3 cm) high, 3 in. (8 cm) wide and 4 in. (11 cm) deep
| Part Number | 6585521 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 7+ |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Assorted |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 192 |
| Package Depth (cm) | 7.10 cm |
| Package Depth (in) | 2.80 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 14.10 cm |
| Package Height (in) | 5.55 in |
| Package Weight (kg) | 0.26 kg |
| Package Weight (lb) | 0.57 lb |
| Package Width (cm) | 19.10 cm |
| Package Width (in) | 7.52 in |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | Lego |
Subtotal for 4 items$67.76
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

