This paragraph should be hidden.
Pick up available 08:30 a.m., Mar 25
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Streak Free is the gentle, tint safe glass cleaner that removes dirt, dust, fingerprints, grease, oil, and grime with no left over residue and no streaking.
Leaves no streaks, spots, or stains and truly makes your glass disappear
Contains static inhibiting agents that help resist dust that is attracted to the surface due to the charge generated by rubbing surface with a towel
Gentle ammonia-free formula safe for any window tint film
Refreshing Mild Sweet Scent
Size: 473 ml
| Part Number | CLD30016FE |
|---|---|
| Advanced Features | Eco-Friendly |
| Application Method | Spray |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Clear |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
|---|---|
| Minimum Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 4.00 cm |
| Package Depth (in) | 1.57 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 18.00 cm |
| Package Height (in) | 7.09 in |
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (lb) | 0.44 lb |
| Package Width (cm) | 4.00 cm |
| Package Width (in) | 1.57 in |
| Primary Scent | Citrus |
| Product Height (cm) | 20.01 cm |
| Product Height (in) | 7.88 in |
| Product Length (cm) | 20.01 cm |
| Product Length (ft) | 0.66 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.47 l |
| Product Volume (gal) | 0.12 gal (US) |
| Product Weight (g) | 200.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.20 kg |
| Product Weight (lb) | 0.44 lb |
| Product Width (cm) | 13.66 cm |
| Product Width (in) | 5.38 in |
| Season | All-Season |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
