This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Chemical Guys Heavy-Duty Car Water Spot Remover Gel effectively tackles stubborn water spots by neutralizing mineral deposits with its specialized formula. This gel effortlessly removes hard water stains, restoring your vehicle's surface to a clean and spot-free finish.
Instantly erases alkaline water mineral stains from paintwork, glass, and polished metal surfaces
Formula neutralizes water spot stains for effortless removal
Prepares surface for wax protection against future spots
Permanently removes stuck-on water spots in seconds
Size: 473 ml
| Part Number | SPI10816FEC |
|---|---|
| Advanced Features | Eco-Friendly |
| Application Method | Pour |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Orange |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
|---|---|
| Minimum Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 4.00 cm |
| Package Depth (in) | 1.57 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 18.00 cm |
| Package Height (in) | 7.09 in |
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (lb) | 0.44 lb |
| Package Width (cm) | 4.00 cm |
| Package Width (in) | 1.57 in |
| Primary Scent | Fresh |
| Product Height (cm) | 20.01 cm |
| Product Height (in) | 7.88 in |
| Product Length (cm) | 20.01 cm |
| Product Length (ft) | 0.66 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.47 l |
| Product Volume (gal) | 0.12 gal (US) |
| Product Weight (g) | 200.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.20 kg |
| Product Weight (lb) | 0.44 lb |
| Product Width (cm) | 13.66 cm |
| Product Width (in) | 5.38 in |
| Season | All-Season |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | Eco-Friendly | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| Application Method | Pour | Pour | Spray | Pour | |
| Battery Platform | None | None | None | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
