This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Autoglym Reflow is a ground-breaking solution in removing bird dropping damage without equipment
An extremely quick, easy and safe option to use on all paintwork surfaces
Bird droppings left on a vehicle's bodywork can lead to etchings or impressions forming on the paint
This is caused by the warming and cooling cycle of the vehicle's paintwork
The top level of paint (clear coat) warms and moulds around the bird dropping and then cools and hardens
The heating cycle may be triggered by sunlight or heat from the engine. Over time, as the cycle repeats, the clear coat takes on an impression of the bird dropping, often appearing in the form of a faded or dull etchings
The level of damage or severity of the etching can be impacted by several factors including the composition of the bird dropping, the time it has been left on the paintwork, the age of the vehicle and the climatic conditions
Developed to help rectify these imperfections in the paintwork
The water-activated thermal transfer packs have been designed to heat to a specific temperature which they retain for a specific length of time to create the optimum conditions for the paint to soften, reflow and fill the etchings caused by the bird droppings
As the pack cools, the paintwork resets, effectively healing the affected area and removing the bird dropping mark
| Part Number | REFLOW2INT |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Pour |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Not Applicable |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Flammable | Yes |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 32.00 °F |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 0.50 cm |
| Package Depth (in) | 0.20 in |
| Package Form | Case |
| Package Height (cm) | 29.40 cm |
| Package Height (in) | 11.57 in |
| Package Weight (kg) | 0.06 kg |
| Package Weight (lb) | 0.13 lb |
| Package Width (cm) | 22.00 cm |
| Package Width (in) | 8.66 in |
| Primary Scent | Unscented |
| Product Height (cm) | 29.40 cm |
| Product Height (in) | 11.57 in |
| Product Length (cm) | 0.50 cm |
| Product Length (ft) | 0.02 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.00 l |
| Product Volume (gal) | 0.00 gal (US) |
| Product Weight (g) | 60.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.06 kg |
| Product Weight (lb) | 0.13 lb |
| Product Width (cm) | 22.00 cm |
| Product Width (in) | 8.66 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 2 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | ||||
| Application Method | Pour | ||||
| Certifications | No Certifications |
No, I do not recommend this product.
