This paragraph should be hidden.
Pick up available 03:30 p.m., Apr 18
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
WD-40 Specialist® Machine & Engine Degreaser Foaming Spray helps make your equipment run smoother, last longer and look like new. This low-residue, water-based formula with foaming action penetrates deep into crevices to break down tough, stuck on grease. You can quickly remove grease, oil, dirt, grime, tar, adhesives, and more without engine disassembly. Equipped with a nozzle capable of powerful long-distance sprays up to 5 feet, it works immediately on contact for unbeatable speed and evaporates quickly, leaving low residue.
WD-40 Specialist Machine and Engine Degreaser Foaming Spray is a water-based formula that makes equipment run smoother, last longer and look like new
Quickly removes grease, oil, dirt and grime
Deep penetrating action and a powerful stream that sprays up to five feet
An ideal engine cleaner and industrial degreaser for use on auto and truck engines, tractors, forklifts, gears and chains, industrial machinery, farm and power equipment and other metal tools
Size: 510 g
| Part Number | 01206 |
|---|---|
| Colour | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 6.67 cm |
| Package Depth (in) | 2.63 in |
| Package Height (cm) | 24.77 cm |
| Package Height (in) | 9.75 in |
| Package Weight (kg) | 0.64 kg |
| Package Weight (lb) | 1.41 lb |
| Package Width (cm) | 6.67 cm |
| Package Width (in) | 2.63 in |
| Product Height (cm) | 24.77 cm |
|---|---|
| Product Height (in) | 9.75 in |
| Product Length (cm) | 6.67 cm |
| Product Length (ft) | 0.22 ft |
| Product Volume (L) | 0.51 l |
| Product Volume (gal) | 0.13 gal (US) |
| Product Weight (g) | 650.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.65 kg |
| Product Weight (lb) | 1.43 lb |
| Product Width (cm) | 6.67 cm |
| Product Width (in) | 2.63 in |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$80.96
