This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., May 07
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Slow-drying, non-hardening sealant approved for use in aviation as well as automotive applications. Temperature range -65°F to 400°F (-54°C to 204°C); resists gasoline, oil and grease.
Permatex 2-Form A Gasket Sealant is for dressing/sealing cut gaskets on rigid flanges
Thick, slow drying, non-hardening formula
Allows for easy disassembly if required
Resists common auto and shop fluids, including fuels
More flexible than Form-A-Gasket No.1, a better choice on thermal cycling applications
Temperature range: -54°C to 204°C (-65°F to 400°F)
Military Spec S-45180 D, Type II
Applications: Dressing cork, rubber and paper gaskets
Size: 80 mL
| Part Number | 80500 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Flammable | No |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 3.61 cm |
| Package Depth (in) | 1.42 in |
| Package Form | Tube |
| Package Height (cm) | 20.32 cm |
| Package Height (in) | 8.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.13 kg |
|---|---|
| Package Weight (lb) | 0.28 lb |
| Package Width (cm) | 9.70 cm |
| Package Width (in) | 3.82 in |
| Product Use(s) | Automotive |
| Product Volume (L) | 0.08 l |
| Product Volume (gal) | 0.02 gal (US) |
| Product Weight (g) | 127.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.13 kg |
| Product Weight (lb) | 0.28 lb |
| Shelf Life (year) | 2 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Certifications | No Certifications | |||||
| Flammable | No |
$42.97
