This paragraph should be hidden.
Proudly Canadian
Pick up available 01:00 p.m., May 10
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Mobil 1™ ESP X2 0W20 Advanced Full Economy Synthetic Motor Oil, designed with a low viscosity advanced full synthetic formula, offers fuel economy benefits. This product is specifically formulated to ensure outstanding engine cleanliness, wear protection, and strong durability. It provides excellent lubrication and wear protection to keep your engine running smoothly. This oil is ideal for new emerging high-performance gasoline and diesel-powered European vehicles requiring SAE 0W-20 grades. The product comes in a 946 mL (1 qt) size. For safety information, please refer to the Safety Data Sheet available in the User Manual section.
Mobil 1™ ESP X2 0W20 Advanced Full Economy Synthetic Motor Oil is a low viscosity, advanced full synthetic formula with fuel economy benefits
Specifically designed to provide outstanding engine cleanliness, wear protection, strong durability and advanced fuel economy to keep your engine running like new
Excellent lubrication and wear protection
Formulated for new emerging high-performance gasoline and diesel powered European vehicles that require SAE 0W-20 grades
Grade: 0W-20
Size: 946 mL (1 qt)
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
| Part Number | 126579 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | Detergent |
| Consumer Pack Size | 6 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 241.00 °C |
| Flash Point (°F) | 465.80 °F |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 500.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°F) | -40.00 °F |
|---|---|
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 6.20 cm |
| Package Depth (in) | 2.44 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 23.10 cm |
| Package Height (in) | 9.09 in |
| Package Weight (kg) | 0.90 kg |
| Package Weight (lb) | 1.98 lb |
| Package Width (cm) | 11.00 cm |
| Package Width (in) | 4.33 in |
| Pour Point (°C) | -48.00 °C |
| Pour Point (°F) | -54.40 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 23.10 cm |
| Product Height (in) | 9.09 in |
| Product Length (cm) | 6.20 cm |
| Product Length (ft) | 0.20 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 0.95 l |
| Product Volume (gal) | 0.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 1000.00 g |
| Product Weight (kg) | 1.00 kg |
| Product Weight (lb) | 2.20 lb |
| Product Width (cm) | 11.00 cm |
| Product Width (in) | 4.33 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Viscosity Grade | 0w-20 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | Detergent | |
| API Service | SN Plus | SN Plus | SN Plus | Not Applicable | SN Plus | |
| Consumer Pack Size | 6 | 6 | 6 | 6 | 3 |
$73.97$89.97
