This paragraph should be hidden.

Pick up available 12:30 p.m., Apr 03
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Mobil 1™ 5W-30 is an advanced full synthetic engine oil designed to keep your engine running like new by providing exceptional cleaning power and overall performance. With superior lubrication and wear protection performance for various driving styles, this reliable engine oil extends engine life and aids fuel economy.
Advanced full synthetic formula
Quick cold weather starting for ultra-fast protection
Helps prevent deposits and sludge build-up to enable long engine life
This product has the following approvals: GM dexos1 Gen2; HONDA/ACURA HTO-06
5W30 has the following approvals: Dexos1 Gen2; HONDA/ACURA HTO-06 and is recommended for use in applications requiring: GM 4718M; GM 6094M. 5W30 meets or exceeds the requirements of: API SN; API SM; API SL; API SJ; Ford WSS-M2C946-A; ACEA A5/B5; ILSAC GF-5; Ford WSS-M2C929-A
10W30 is recommended for use in applications requiring: API CF; GM 4718M; GM 6094M and meets or exceeds the requirements of ACEA; A5/B5; API SN; API SM; API SL; API SJ; ILSAC GF-5; API SN PLUS; API SN PLUS RESOURCE CONSERVING
Recommended by Imperial Oil for use in applications requiring For WSS-M2C929-A (5W-30), General Motors 4718M (5W-30 and 10W-30) and General Motors 6094M (5W-30, 10W-30 and 5W-20)
Size: 4.73 L
Available in a variety of grades
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
| Part Number | 124483 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | Detergent |
| Consumer Pack Size | 3 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 230.00 °C |
| Flash Point (°F) | 446.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 124483 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 500.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -30.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -22.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 11.20 cm |
| Package Depth (in) | 4.41 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 31.70 cm |
| Package Height (in) | 12.48 in |
| Package Weight (kg) | 4.10 kg |
| Package Weight (lb) | 9.04 lb |
| Package Width (cm) | 20.60 cm |
| Package Width (in) | 8.11 in |
| Pour Point (°C) | -45.00 °C |
| Pour Point (°F) | -49.00 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 31.70 cm |
| Product Height (in) | 12.48 in |
| Product Length (cm) | 11.20 cm |
| Product Length (ft) | 0.37 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 4.73 l |
| Product Volume (gal) | 1.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4700.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.70 kg |
| Product Weight (lb) | 10.36 lb |
| Product Width (cm) | 20.60 cm |
| Product Width (in) | 8.11 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Viscosity Grade | 5w-30 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
