This paragraph should be hidden.
Pick up available 12:30 p.m., Mar 25
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Pennzoil Platinum® Euro L with PurePlus™ Technology is a first of its kind full synthetic motor oil made from natural gas and designed for COMPLETE PROTECTION for top engine performance. Specially formulated for diesel engines and is approved for BMW LL-04, and Mercedes-Benz.
Pennzoil® is the first motor oil made from natural gas, not crude. PurePlus® Technology is the revolutionary process that converts pure natural gas into high quality full synthetic base oil, with fewer impurities than traditional base oils made from crude
NO OTHER MOTOR OIL CLEANS YOUR ENGINE BETTER (Based on Sequence VG sludge test results using 0W-30)
BETTER FUEL ECONOMY - Up to 1.7% better fuel economy (Based on ACEA M111 fuel economy results vs. the industry reference oil)
PROTECTS HORSEPOWER - Helps protect loss of horsepower
SUPERIOR WEAR PROTECTION - Provides 40% better wear protection than required by the industry standard API SN specification (Based on the Sequence IVA wear test)
EXCELLENT PERFORMANCE IN EXTREME TEMPERATURES - Provides faster low temperature oil flow and protects in extreme heat
Meets or exceeds the following OEM requirements: BMW LL-04; Chrysler MS-11106; GM dexos2™ (license GB2E1104014); MB-Approval 229.31, MB-Approval 229.51
Exceeds the requirements of the following industry specifications: API SN; ACEA C3
Size: 946 mL
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
| Part Number | 550052834 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 6 |
| Flammable | Yes |
| Flash Point (°C) | 205.00 °C |
| Flash Point (°F) | 401.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 550052834 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 205.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 401.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -35.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -31.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Form | Bottle |
| Pour Point (°C) | -35.00 °C |
| Pour Point (°F) | -31.00 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 22.81 cm |
| Product Height (in) | 8.98 in |
| Product Length (cm) | 10.80 cm |
| Product Length (ft) | 0.35 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 0.95 l |
| Product Volume (gal) | 0.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 791.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.79 kg |
| Product Weight (lb) | 1.74 lb |
| Product Width (cm) | 6.48 cm |
| Product Width (in) | 2.55 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 2 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 6 mo |
| Viscosity Grade | 5w-30 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| API Service | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | |
| Consumer Pack Size | 6 | 6 | 6 | 6 | 3 |
$99.97$129.97
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro 5W40 Synthetic Engine/Motor Oil, 946-mL
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro L 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro 5W40 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro L 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro 5W40 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro 5W40 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro 5W40 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro L 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro 5W40 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro LX 0W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro LX 0W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro 5W40 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro L 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro L 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Pennzoil Platinum Euro 5W40 Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
