This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Every hunter knows the value of a good lanyard because it ensures that game calls will always be where you want them. This Mossy Oak™ Braided Lanyard is designed to hold 4 game calls and is made of a deluxe braided parachute cord. It also has a dropper loop and a dog whistle snap.
Braided Lanyard holds four game calls
Lanyard is made with a deluxe braided parachute cord
Includes dropper loop and dog whistle snap
| Part Number | L4D |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Depth (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Depth (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Depth (in) | 2.00 in |
| Assembled Height (cm) | 10.80 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.35 ft |
| Assembled Height (in) | 4.25 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.09 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.2 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 20.96 cm |
| Assembled Width (in) | 8.25 in |
| Assembled Width (mm) | 209.55 mm |
| Colour | Brown |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Fasteners Type | Clips |
| Lanyard Type | Rope |
| Package Depth (cm) | 5.08 cm |
| Package Depth (in) | 2.00 in |
| Package Height (cm) | 20.96 cm |
| Package Height (in) | 8.25 in |
| Package Weight (kg) | 0.09 kg |
| Package Weight (lb) | 0.20 lb |
| Package Width (cm) | 10.80 cm |
| Package Width (in) | 4.25 in |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Electronics |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Assembled Depth (cm) | 5.08 cm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
