Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian
















Outdoor Cap
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Outdoor Cap
The Mossy Oak mesh back baseball cap is built for both the outdoors and everyday wear. The structured panels and classic pre-curved visor provide an understated look while on the hunt or around town. The plastic snap closure allows you to adjust the cap for a perfect fit, and the woven label scout patch and cotton center back art give it a subtle rugged appearance.
Mossy Oak Casual Mesh Back Hat is a stylish outdoor accessory for your next hunting trip or everyday wear
Features structured front panels
Regular pre-curved visor provides a classic look
Plastic snap closure for adjustability
Showcases a soft brushed woven label scout patch front art and cotton stitch back centre art to help you stand out
Medium washed appearance for a rugged look
Colour: Ivory
| Part Number | 226992 |
|---|---|
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Care Instruction(s) | Do Not Iron, Delicate/Gentle Cycle, Do Not Tumble Dry, Dry Flat, Hand Wash |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Fit Type | Stretch Fit/Adjustable |
| Gender | Unisex |
| Hat Type | Hunting Hat |
| Insulation Fill Power | 0 |
| Lining Fabric 1 | Polyester |
| Lining Fabric 1 Percentage | 100 |
| Package Depth (cm) | 19.05 cm |
|---|---|
| Package Depth (in) | 7.50 in |
| Package Height (cm) | 11.43 cm |
| Package Height (in) | 4.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.11 kg |
| Package Weight (lb) | 0.25 lb |
| Package Width (cm) | 16.51 cm |
| Package Width (in) | 6.50 in |
| Primary Fabric 1 | Polyester |
| Primary Fabric 1 Percentage | 100 |
| Size | One Size |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars