This paragraph should be hidden.







Hasbro Games
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Hasbro Games
IT'S A DIFFERENT SPIN ON CLASSIC MONOPOLY GAMEPLAY with this strategy game where players buy property and physically stack buildings with the builder's blocks
FUN FAMILY GAME: Players ages 8 and up can enjoy competing against family and friends as they aim to rack up the most points to win
STRATEGY GAME where players collect and trade resources to build their towers; the competition and social interactions amp up as players stack their towers higher and higher
FUN GAME TO PLAY: Players aren't just buying property in this Monopoly Game -- they're building it on Monopoly Island
WIN IT ALL: After the penthouse had been built, the player with the most points wins the Monopoly Builder Game
| Part Number | F1696 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 8+ |
| Assembled Length (cm) | 6.30 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.21 ft |
| Assembled Length (in) | 2 1/2 in |
| Assembled Width (cm) | 27.90 cm |
| Assembled Width (in) | 10.98 in |
| Assembled Width (mm) | 279.00 mm |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
|---|---|
| Game Type | Family |
| Gender | Unisex |
| Language | Bilingual |
| Maximum Number of Players | 4 |
| Minimum Number of Players | 2 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 6.30 cm |
| Package Depth (in) | 2.48 in |
| Package Height (cm) | 27.90 cm |
| Package Height (in) | 10.98 in |
| Package Weight (kg) | 1.20 kg |
| Package Weight (lb) | 2.65 lb |
| Package Width (cm) | 27.90 cm |
| Package Width (in) | 10.98 in |
| Theme | No Theme |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.