Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.






















Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This contemporary 24 inch high accent table is perfect to add a touch of fashionable style with function to your living space. Finished in a sleek dark green veneer with a space saving design, this table is constructed with a slanted and bottom shelf to creatively store books or magazines. Place a small lamp, decorative object, or essentials on the spacious top for easy access. Set this versatile table next to a sofa or chair as an end or side table in your living room or bring it into a bedroom as a unique nightstand with modern styling. Easy to assemble with illustrated instructions and all hardware with floor protectors included, you can quickly set up this accent table and start enjoying its benefits in no time.
24 inch high dark green veneer accent table
Adds a trendy touch to any bedroom or living room space
Contemporary and fashionable
Narrow space saving design
The slanted cubby provides a unique way to showcase books or magazines, with a bottom shelf for additional organization and storage
Product dimensions: 24 in. L x 11.75 in. W x 24.25 in. H
| Part Number | I 3982 |
|---|---|
| Colour | Green |
| Shape | Rectangle |
| Material(s) | MDF, Solid Wood |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 20 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 24.25 in |
| Assembled Depth (in) | 11 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 24.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 24.0 lb |
|---|---|
| Package Height (in) | 6.00 in |
| Package Depth (in) | 15.00 in |
| Package Width (in) | 36.00 in |
| Package Weight (lb) | 25.99 lb |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.