This paragraph should be hidden.
Amscan
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Modern Western Cowboy Hat from Amscan features a stylish suede finish and ornamental black stitching details. Crafted from faux leather, this one-size-fits-all cowboy hat adds a touch of western style to any Halloween costume or party outfit.
Brown faux leather cowboy hat with a suede finish
Embellished with black ornamental stitching
One size fits all
| Part Number | AM8410170-NS |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Character Name(s) | Cowboy |
| Colour(s) | Brown |
| Costume Accessory Type | Hats |
| Holiday | Halloween |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 15.75 cm |
| Package Depth (in) | 6.20 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 38.48 cm |
| Package Height (in) | 15.15 in |
| Package Weight (kg) | 0.11 kg |
| Package Weight (lb) | 0.24 lb |
| Package Width (cm) | 24.26 cm |
| Package Width (in) | 9.55 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Cotton |
| Size | One Size |
| Theme | Halloween |
