This paragraph should be hidden.







Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 1 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Minn Kota Endura Max 45 Trolling Motor delivers strong, quiet power for all-day boating. With 45 pounds of thrust, it features a durable composite shaft and optimized power prop for cool, efficient performance. The onboard Digital Maximizer™ helps extend battery life, while the telescoping tiller folds for easy storage. The push-to-test battery meter makes monitoring power simple, ensuring you can stay on the water longer.
Features a lever lock bracket
Reinforced composite material resists flexing, warping, and UV damage
Digital Maximizer helps the motor run up to 5 x longer on a single charge
6' telescoping tiller with adjustable forward and reverse settings
| Part Number | 1352145M |
|---|---|
| 2/4 Stroke Engine | 2 Stroke |
| 2/4 Stroke Engine | 2 Stroke |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Adjustable Depth, Battery Charge Indicator |
| Advanced Features | Adjustable Depth, Battery Charge Indicator |
| Assembled Height (cm) | 128.91 cm |
| Assembled Height (cm) | 128.91 cm |
| Assembled Height (ft) | 4.23 ft |
| Assembled Height (ft) | 4.23 ft |
|---|---|
| Assembled Height (in) | 50.75 in |
| Assembled Height (in) | 50.75 in |
| Assembled Length (cm) | 19.05 cm |
| Assembled Length (cm) | 19.05 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.63 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.63 ft |
| Assembled Length (in) | 7 1/2 in |
| Assembled Length (in) | 7 1/2 in |
| Assembled Weight (kg) | 10.37 kg |
| Assembled Weight (kg) | 10.37 kg |
| Assembled Weight (lb) | 22.9 lb |
| Assembled Weight (lb) | 22.9 lb |
| Assembled Width (cm) | 45.09 cm |
| Assembled Width (cm) | 45.09 cm |
| Assembled Width (in) | 17.75 in |
| Assembled Width (in) | 17.75 in |
| Assembled Width (mm) | 450.85 mm |
| Assembled Width (mm) | 450.85 mm |
| Boat Motor Type | Outboard |
| Boat Motor Type | Outboard |
| Fishing Type | Freshwater |
| Fishing Type | Freshwater |
| Horsepower (HP) | 1 HP |
| Horsepower (HP) | 1 HP |
| Maximum Boat Length (ft) | 18.01 ft |
| Maximum Boat Length (ft) | 18.01 ft |
| Maximum Boat Length (m) | 5.49 m |
| Maximum Boat Length (m) | 5.49 m |
| Maximum Speed (km/h) | 1.00 km/h |
| Maximum Speed (km/h) | 1.00 km/h |
| Maximum Speed (mi/h) | 0.62 mile/h |
| Maximum Speed (mi/h) | 0.62 mile/h |
| Motor Size (a) | 1 A |
| Motor Size (a) | 1 A |
| Mount Style | Transom |
| Mount Style | Transom |
| Package Depth (cm) | 17.78 cm |
| Package Depth (cm) | 17.78 cm |
| Package Depth (in) | 7.00 in |
| Package Depth (in) | 7.00 in |
| Package Height (cm) | 124.78 cm |
| Package Height (cm) | 124.78 cm |
| Package Height (in) | 49.13 in |
| Package Height (in) | 49.13 in |
| Package Weight (kg) | 10.37 kg |
| Package Weight (kg) | 10.37 kg |
| Package Weight (lb) | 22.86 lb |
| Package Weight (lb) | 22.86 lb |
| Package Width (cm) | 44.45 cm |
| Package Width (cm) | 44.45 cm |
| Package Width (in) | 17.50 in |
| Package Width (in) | 17.50 in |
| Power Operation | Hand Control |
| Power Operation | Hand Control |
| Product Model Number | 1352145M |
| Product Model Number | 1352145M |
| Shaft Length (cm) | 91.44 cm |
| Shaft Length (cm) | 91.44 cm |
| Shaft Length (in) | 36.00 in |
| Shaft Length (in) | 36.00 in |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Sustainability | UL Ecologo Certified |
| Sustainability | UL Ecologo Certified |
| Thrust (kg) | 20.41 kg |
| Thrust (kg) | 20.41 kg |
| Thrust (lb) | 45.00 lb |
| Thrust (lb) | 45.00 lb |
| Voltage (V) | 2 V |
| Voltage (V) | 2 V |
Subtotal for 4 items$979.96$986.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Originally posted on Johnsonoutdoors.com
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

