This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Awesome LEGO® dragon and 3 minifigures to recreate thrilling action from the NINJAGO® TV series. The ideal gift for NINJAGO fans who want to be a little ninja and dive into a fantasy world for endless adventures
Toy playset boasts a LEGO® NINJAGO® dragon and 3 minifigures: NINJAGO Digi Jay, Digi Lloyd and the ruler of Prime Empire, Unagami. Children can play out stories as they compete over the Key-Tana
LEGO® dragon is highly posable with moving limbs, head and jaw, and can fire studs from 2 shooters. Unagami can ride in cockpit, and it can be used for battles against Jay’s Cyber Dragon toy playset
286-piece LEGO® dragon construction toy provides an exciting building task for boys and girls aged 8+ and will delight NINJAGO® fans and creative kids as a birthday gift, Christmas present or LEGO gift for any occasion
New, this NINJAGO® set is a great size to enjoy at home or take on the go for non-stop ninja action. The dragon figure measures over 5” (14 cm) high, 15” (39 cm) long and 5” (14 cm) wide
No batteries are required for this ninja mech – it is ready to start playing out exciting stories as soon as it is built Your little ninjas will never need to take a break from their adventures
Looking for the ideal LEGO® gift for a young builder? Then this is it! The bricks come with simple-to-follow instructions making it quick and easy to have your LEGO NINJAGO® dragon ready for action
LEGO® NINJAGO® building sets offer a gateway to a world of adventure where kids can live out their most exciting dreams by teaming up with their ninja heroes for non-stop fun as they take on a host of villains
LEGO® bricks used to build this LEGO dragon have met the highest industry standards for more than 60 years, ensuring they are always consistent, compatible and pull apart with ease every time Even resistant to dragon attacks!
| Part Number | 6294184 |
|---|---|
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Game Type | Kids |
| Gender | Unisex |
| Language | Bilingual |
| Maximum Number of Players | 99 |
| Minimum Number of Players | 1 |
| Number of Pieces | 286 |
| Package Depth (cm) | 5.89 cm |
| Package Depth (in) | 2.32 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.44 kg |
| Package Weight (lb) | 0.97 lb |
| Package Width (cm) | 35.41 cm |
| Package Width (in) | 13.94 in |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Character Name(s) | No Character | Other | Other | Other | Other | |
| Colour(s) | Multi-Colour | Assorted | Assorted | Assorted | Assorted | |
| Game Type | Kids |
