This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO City Ambulance Helicopter lets you join the rescue team and transport an injured snowboarder to the hospital
Features a red and yellow Ambulance Helicopter with spinning rotors
Landing gear, hatch on the back and room for a stretcher inside
Spin the rotor to launch the helicopter
Comes with three minifigures: a pilot, doctor and a snowboarder
Suitable for ages 5 to 12
Includes 190 pieces
| Part Number | 6209743 |
|---|---|
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 190 |
| Package Depth (cm) | 7.21 cm |
| Package Depth (in) | 2.84 in |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.41 kg |
| Package Weight (lb) | 0.90 lb |
| Package Width (cm) | 26.21 cm |
| Package Width (in) | 10.32 in |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Language | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | Bilingual | |
| Number of Pieces | 190 | 450 | 86 | 373 | 85 | |
| Package Depth (cm) | 7.21 cm | 7.60 cm | 4.50 cm | 6.10 cm | 6.10 cm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
