Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The EcoFlow DELTA 2 Portable Extra Battery can power life's adventures with an ample 1024Wh capacity. This portable power station is equipped with durable LFP battery cells that provide over 3000 cycles when charging up fast. The power station reaches 80% capacity in only 80 minutes by plugging into AC outlets, car chargers, solar panels, and even other EcoFlow products. The station boasts an impressive 1800W power output when paired with another DELTA 2, allowing you to power most appliances through any of its 15 outlets. You can even check remaining runtime via the built-in LCD screen or by using the EcoFlow app.
Add on EcoFlow Delta 2 Portable Extra Battery with 1024W Capacity to your DELTA 2 to expand capacity to 2048Wh
As a portable battery with an LFP battery chemistry, it lasts years on end with regular use and provides 3000+ cycles to be precise
Allows you to charge fast with multiple methods including AC outlets, car outlets, solar panels or even our Smart Generator
Go from 0-80% in 80 mins
With an 1800W output and 15 outlets when paired with DELTA 2, you can power 90% of home appliances
With an onboard LCD screen and an EcoFlow app, you can check remaining charge hours while remaining at the current output
Easy setup to meet a wide range of needs from home backup power to outdoor use
| Part Number | ECF09D2EB |
|---|---|
| Accessories List | Battery Charge Cables |
| Advanced Features | Battery Operated |
| Assembled Depth (cm) | 21.10 cm |
| Assembled Depth (ft) | 0.69 ft |
| Assembled Depth (in) | 8 1/4 in |
| Assembled Height (cm) | 28.10 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.92 ft |
| Assembled Height (in) | 11.06 in |
| Assembled Weight (kg) | 9.75 kg |
| Assembled Weight (lb) | 21.5 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Width (in) | 15.75 in |
| Assembled Width (mm) | 400.00 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Engine Size(cm³) | 0 cm³ |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 0.0 gal (US) |
| Fuel Tank Capacity (l) | 0.00 l |
| Fuel Type(s) | None |
| Generator Start Type | Automatic Electric Start |
| Generator Type | Inverter |
| Half Load Run Time (h) | 0 h |
| Noise Level (dB) | 0 dB |
| Number of 120V Outlets | 0 |
| Number of 240V Outlets | 0 |
| Package Depth (cm) | 27.50 cm |
| Package Depth (in) | 10.83 in |
| Package Height (cm) | 37.50 cm |
| Package Height (in) | 14.76 in |
| Package Weight (kg) | 11.25 kg |
| Package Weight (lb) | 24.80 lb |
| Package Width (cm) | 52.50 cm |
| Package Width (in) | 20.67 in |
| Product Model Number | ZMR330EB |
| Starting Watts (W) | 0 W |
| Wheels Diameter (cm) | 0 cm |
| Wheels Diameter (in) | 0 in |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Battery Charge Cables | No Accessories Included | Battery Charge Cables | No Accessories Included | Battery Charge Cables | |
| Advanced Features | Battery Operated | No Advanced Features | Battery Operated | Battery Operated | No Advanced Features | |
| Assembled Depth (cm) | 21.10 cm | 20.32 cm | 24.20 cm | 41.60 cm | 21.10 cm |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Originally posted on ecoflow
Originally posted on ecoflow
Originally posted on ecoflow
Originally posted on ecoflow
Originally posted on ecoflow

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.