This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
Ivory
Please select all variant options to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Add some sophistication to your home décor with the ECARPET Gallery Lia Area Rug. This exquisite ivory area rug features a stunning tribal design with geometric patterns and southwestern patterns, adding a unique touch to any room. Its texture-rich construction offers a soft feel underfoot, making it a perfect addition to your living room décor, dining room décor, bedroom décor, or hallway décor.
Perfect for your living room, dining room, bedroom and hallway, the Azalea Area Rug Collection is the finest accent on the market today
Designed in a stunning Contemporary/Modern Style and with Abstract, Floral/Botanical patterns providing the perfect decor touch to your space
Meticulously crafted to create a texture-rich appeal that is both soft underfoot and remarkably decorative
Carefully constructed for all types of traffic and woven in Turkey
Colour: Ivory
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Pattern Type | Graphic/Logo |
| Primary Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.25 in |
| Assembled Length (in) | 96.00 in |
| Assembled Width (in) | 60.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 9.90 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Pattern Type | Graphic/Logo | Graphic/Logo | Graphic/Logo | Graphic/Logo | Distressed | |
| Primary Material | Polyester | Polyester | Polyester | Polyester | Polypropylene |
