Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian









Ecarpet Gallery
7 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
Bring bohemian style to your living space with the ECARPET Bohemian Black Indoor Geometric Area Rug. Crafted from durable viscose, this medium- to high-traffic rug adds a contemporary touch to any room with its abstract black and white geometric pattern. Available in an assortment of sizes, the rug is ideal for living rooms, bedrooms, dining rooms, or dens. The soft, plush pile feels great underfoot while withstanding the rigors of daily wear and tear. Contemporary yet classic, this geometric area rug complements both modern and traditional décor.
Enhance the appearance of your favourite indoor space with Ecarpet Gallery Bohemian Rug
Ideal for bedroom, living room, dining room or den
Made of high quality viscose
Perfect area rug for medium to high traffic areas
Black modern/contemporary abstract indoor area rug
Rug is soft underfoot / to touch
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Black |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Synthetic Woven |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.25 in |
| Assembled Length (in) | 87.01 in |
| Assembled Width (in) | 59.84 in |
| Assembled Weight (lb) | 25.38 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |