This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Easton Finish Line T-Ball Bat features a 5150 aluminum construction with a rolled end
All-Sports grip for added comfort
-10 drop for fast swing
Super-fast barrel
Length: 25" (63.5 cm)
Weight: 15 oz.
| Part Number | 8066979 |
|---|---|
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years) |
| Barrel Diameter (mm) | 57 mm |
| Bat Construction | One-Piece |
| Certifications | USA Baseball |
| Colour | Black |
| Gender | Male |
| Package Depth (cm) | 6.35 cm |
| Package Depth (in) | 2.50 in |
| Package Height (cm) | 6.35 cm |
| Package Height (in) | 2.50 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 1.05 kg |
| Package Weight (lb) | 2.30 lb |
| Package Width (cm) | 63.50 cm |
| Package Width (in) | 25.00 in |
| Primary Material | Alloy |
| Product Length (in) | 26 in |
| Swing Weight | Balanced |
| Weight Drop/Length to Weight Ratio | -10 |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years) | Kids (5-13 Years), Toddler (1-5 Years) | Kids (5-13 Years), Toddler (1-5 Years) | Kids (5-13 Years), Toddler (1-5 Years) | |
| Barrel Diameter (mm) | 57 mm | 57 mm | 57 mm | 57 mm | |
| Bat Construction | One-Piece | One-Piece | One-Piece | One-Piece |
