This paragraph should be hidden.


Pick up available 03:00 p.m., May 28
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The E-Zee Wrap Parchment Paper is your essential kitchen companion for effortless baking and cooking. This handy roll lays flat in your dispenser, ensuring easy access for all your favourite baked goods, from cookies to cakes. Beyond baking, it effectively handles sticky messes from ribs, wings, and skewers, making cleanup quick and simple. Just discard the used paper, and your pans, racks, and trays will be spotless. With E-Zee Wrap, you can keep ingredients and oils where they belong—on your food—for maximum flavour and a delightful cooking experience.
Compatible with the E-Zee Wrap 1000 Dispenser (CT #042-1706)
Premium quality parchment paper
Biodegradable
Protect pans
Size: 190' x 11" (58 m x 28 cm)
| Part Number | 20115 |
|---|---|
| Advanced Features | Recyclable, Biodegradable |
| Advanced Features | Recyclable, Biodegradable |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Food Liner/Wrap Type | Parchment Paper |
| Food Liner/Wrap Type | Parchment Paper |
| Form | Roll |
| Form | Roll |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 8.00 cm |
| Package Depth (cm) | 8.00 cm |
| Package Depth (in) | 3.15 in |
| Package Depth (in) | 3.15 in |
| Package Height (cm) | 8.00 cm |
| Package Height (cm) | 8.00 cm |
| Package Height (in) | 3.15 in |
| Package Height (in) | 3.15 in |
| Package Weight (kg) | 0.86 kg |
| Package Weight (kg) | 0.86 kg |
| Package Weight (lb) | 1.90 lb |
| Package Weight (lb) | 1.90 lb |
| Package Width (cm) | 31.00 cm |
| Package Width (cm) | 31.00 cm |
| Package Width (in) | 12.20 in |
| Package Width (in) | 12.20 in |
| Primary Material | Paper |
| Primary Material | Paper |
| Quantity of Rolls/Boxes per Pack | 1 |
| Quantity of Rolls/Boxes per Pack | 1 |
| Sheet Length (cm) | 5791.20 cm |
| Sheet Length (cm) | 5791.20 cm |
| Sheet Length (in) | 2280.00 in |
| Sheet Length (in) | 2280.00 in |
Only Show Differences | ||||||||
| Ratings | ||||||||
| Advanced Features | Recyclable, Biodegradable | Recyclable, Biodegradable | Non-Stick, Leak-proof, Microwaveable and Cut Resistant | Non-Stick, Leak-proof, Microwaveable and Cut Resistant | Biodegradable, Compostable, Eco-Friendly, Made from Recycled Materials, Non-Stick, Recyclable | Biodegradable, Compostable, Eco-Friendly, Made from Recycled Materials, Non-Stick, Recyclable | Non-Stick, Leak-proof, Microwaveable and Cut Resistant | Non-Stick, Leak-proof, Microwaveable and Cut Resistant |
| Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 40 | 40 |
Subtotal for 4 items$94.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

