This paragraph should be hidden.

Pick up available 08:00 a.m., May 28
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Daiwa's Accudepth trolling rod is specialized for freshwater trollers, helping land trophy fish. The construction and components of this technique-specific series make it ideal for downriggers, dipsy divers, leadcore line and planer boards, with rod lengths and actions designed for each approach. Matching the right model to a conventional or baitcasting line-counter reel means no salmon, steelhead or walleye will stand a chance against this precision-engineered trolling rod.
Daiwa Accudepth Trolling Rod features a graphite composite blank construction
Cut proof aluminum oxide guides
Air foam grips
| Part Number | ACDDR862MH |
|---|---|
| Action | Moderate Fast |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Fishing Rod Type | Trolling |
| Grip Material | EVA Foam |
| Handle Type | Split Grip |
| Line Test (kg) | 8.00 kg |
| Line Test (lb) | 17.64 lb |
| Maximum Lure Weight (oz) | 3 oz |
| Number of Guides | 5 |
| Number of Pieces | 2 |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 5.08 cm |
| Package Depth (in) | 2.00 in |
| Package Height (cm) | 5.08 cm |
| Package Height (in) | 2.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.50 kg |
| Package Weight (lb) | 1.10 lb |
| Package Width (cm) | 5.08 cm |
| Package Width (in) | 2.00 in |
| Product Use(s) | Open Water Fishing |
| Rod Length (ft) | 6.60 ft |
| Rod Power | Medium |
| Species | All Purpose |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Action | Moderate Fast | Fast | Fast | Fast | Fast | |
| Advanced Features | No Advanced Features | Collapsible/Foldable, Lightweight | Collapsible/Foldable, Lightweight | Collapsible/Foldable, Lightweight | Collapsible/Foldable, Lightweight | |
| Fishing Rod Type | Trolling | Spinning | Spinning | Casting | Spinning |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.