This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Elevate the style of your interiors with the glam look of Deco 1 Light Wall Sconce. This wall lamp is ready to add both light and interest to a boring wall without taking up floor or ceiling space and without interfering with movement. It's decorative, practical, and beautiful - something that's really nice to have in your house.
Medallion Gold Finish - Incandescent Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1112W8-1-169 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 15.24 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.50 ft |
| Assembled Length (in) | 6 in |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Width (in) | 8.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 203.20 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Fixture Colour | Gold |
| Light Bulb Base Type | E12 - Candelabra Base |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Light Direction | Ambient |
| Number of Lights | 1 |
| Package Depth (cm) | 33.02 cm |
| Package Depth (in) | 13.00 in |
| Package Height (cm) | 27.94 cm |
| Package Height (in) | 11.00 in |
| Package Weight (kg) | 3.18 kg |
| Package Weight (lb) | 7.01 lb |
| Package Width (cm) | 33.02 cm |
| Package Width (in) | 13.00 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Gold |
| Shade Colour/Finish | Gold |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wall Sconce Type | Up Light Sconces |
| Wattage Rating (w) | 60 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm |
