This paragraph should be hidden.

CWI Lighting
16
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Black Finish - LED Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1020P36-16-101 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 30.48 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.00 ft |
| Assembled Height (in) | 12.00 in |
| Assembled Length (cm) | 66.04 cm |
| Assembled Length (ft) | 2.17 ft |
| Assembled Length (in) | 26 in |
| Assembled Width (cm) | 66.04 cm |
| Assembled Width (in) | 26.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 660.40 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Black |
| Hanging Method | Chain |
| Light Bulb Base Type | G9 |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Ambient |
| Max. Hanging Height (cm) | 373.4 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 147.0 in |
| Min. Hanging Height (cm) | 68.6 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 27.0 in |
| Number of Lights | 16 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 84.99 cm |
| Package Depth (in) | 33.46 in |
| Package Height (cm) | 19.00 cm |
| Package Height (in) | 7.48 in |
| Package Weight (kg) | 7.48 kg |
| Package Weight (lb) | 16.49 lb |
| Package Width (cm) | 60.96 cm |
| Package Width (in) | 24.00 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Black |
| Shade Colour/Finish | Black |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 7 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 71.12 cm | 68.58 cm | 109.22 cm | 46.48 cm | 58.42 cm |
