This paragraph should be hidden.
Custom Accessories
Pick up available 02:00 p.m., Mar 24
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
These multi-colored LED panel lights bring extra style to your vehicle's interior with their ultra-bright glow and sixteen color options. Installation is simple using the quick-clip 12V plug adaptor, though you can also hardwire them. The remote control allows switching between color modes and sequences so you can set the perfect ambiance while you drive. Whether you like subtle or vibrant hues, these lights will transform your commute into a mobile light show.
Custom Accessories 12V LED Innovations Panel Light features multi-coloured ultra bright LED panel lights that bring added style to the interior of your car/truck/SUV or RV
Remote control offers flexibility with 16 different colour modes and 4 different sequence modes
Installs in seconds with the quick-clip 12V plug-in adaptor or can be hard wired
Includes 9.8' (3 m) tape and instructions for easy installation
| Part Number | 23868I |
|---|---|
| Accessories List | Installation Accessories |
| Advanced Features | LED Lighting |
| Assembled Height (cm) | 5.72 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.19 ft |
| Assembled Height (in) | 2.25 in |
| Assembled Length (cm) | 35.56 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.17 ft |
| Assembled Length (in) | 14.00 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.36 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.79 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 12.07 cm |
| Assembled Width (in) | 4.75 in |
| Assembled Width (mm) | 120.70 mm |
| Auto Interior Accessory Type | Interior Light |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Colour | Multicolour |
| Number of Pieces | 2 |
| Package Depth (cm) | 2.85 cm |
| Package Depth (in) | 1.12 in |
| Package Height (cm) | 35.56 cm |
| Package Height (in) | 14.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.36 kg |
| Package Weight (lb) | 0.79 lb |
| Package Width (cm) | 12.06 cm |
| Package Width (in) | 4.75 in |
| Primary Material | Plastic |
| Sustainability | Uses No Stone Technology |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | Installation Accessories | Installation Accessories | Installation Accessories | Installation Accessories | |
| Advanced Features | LED Lighting | LED Lighting | LED Lighting | LED Lighting | |
| Assembled Height (cm) | 5.72 cm | 4.45 cm | 4.45 cm | 3.81 cm |
$359.88$530.97
