Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.








Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
It takes a lot of power to stop a moving trailer, especially when that trailer is hauling a heavy load. On RVs, flatbeds, livestock trailers and many other oversize haulers, manufacturers typically install trailer brakes to assist the tow vehicle in bringing such a massive amount of weight to a halt. But it takes more than a good set of brakes to make quick, efficient stops. It takes precision and the right amount of control. Discovery™ is a time-based brake controller, meaning it applies increasing brake pressure the longer your foot is on the brake pedal. This pressure is based on the gain setting and sensitivity adjustment set by the user. Discovery™ has a digital display for easy monitoring and the ability to manage up to four axles at a time. It mounts at any angle, anywhere in your vehicle and comes with an automatic power level adjustment feature to ensure you can stay better focused on your driving and spend less time worry about your trailer brakes. It is also compatible with anti-lock brakes, cruise control and is backed by a limited lifetime warranty. All CURT brake controls are designed to work with quick plugs so that they can readily plug into your vehicle's original equipment socket. They also include a mounting bracket and hardware for easy installation. A brake controller should be mounted somewhere on the dash of your vehicle, and we recommend putting it below the steering wheel, either on the right or left side of the steering column. This way the control will not block your view when driving, but it will remain accessible and visible when adjustment is needed.
Increases brake power based on gain setting and sensitivity adjustment
Operates 2-8 trailer brakes at a time (1-4 axles)
No internal moving parts and no leveling required
Digital display shows power adjustments in 0.1 increments
Mounts anywhere in the vehicle, at any angle
Features fully adjustable power and ramp time
Compatible with low-volt, PWM, ABS, cruise control and electric over hydraulic
Plug-and-play install with vehicle-specific quick plug harness (sold separately)
Includes six Discovery brake controls and all mounting hardware
| Part Number | 51122 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 21.27 cm |
| Package Depth (in) | 8.38 in |
| Package Height (cm) | 16.51 cm |
| Package Height (in) | 6.50 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 1.63 kg |
| Package Weight (lb) | 3.60 lb |
| Package Width (cm) | 16.51 cm |
| Package Width (in) | 6.50 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.