Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Auto Services are available at your store
A CURT Quick Plug brake controller wiring adapter is one of the fastest and easiest ways to plug your brake controller into your vehicle. It requires no cutting or splicing! Just insert the vehicle-specific plug end into the OEM vehicle’s factory brake controller socket. The other end plugs into your CURT trailer brake controller. Quick Plug harnesses are available for a variety of vehicles and are unique for each vehicle application to provide the easiest possible installation. This particular brake controller harness fits certain years of the Cadillac Escalade, Escalade ESV, Escalade EXT, Hummer H2, Chevrolet Silverado and GMC Sierra 1500, 1500HD, 1500 Classic, 1500HD Classic, 2500, 2500HD, 3500, 3500 Classic, Avalanche 1500, 2500, Suburban 1500, 2500, Tahoe, Yukon, Yukon XL 1500 and 2500 (see application info to verify fitment). CURT Quick Plug harnesses are compatible with most CURT brake controls and can be used as a replacement or for a new control unit installation. They're also great for towing all types of trailers with electric brakes. For versatile mounting of your trailer brake controller this Quick Plug wire harness measures two feet long. It also features a slit loom sleeve to keep the wires protected against crushing and abrasions. CURT Quick Plug wire plug-in adapters are made with 12-gauge wires for a reliable connection and braking, and come with zip ties to keep the harness contained and out of sight.
Allows a CURT trailer brake controller to be plugged into OEM socket
Quick plug harness installs with plug-and-play convenience
Wire colours match standard brake controller harnesses
Includes 24" of 12 gauge wire for flexible installation
Slit-loom sleeve keeps wires contained and protected
| Part Number | 51423 |
|---|---|
| Harness Type | Male Female |
| Manufacturer Part Number | 51423 |
| Package Depth (cm) | 22.86 cm |
| Package Depth (in) | 9.00 in |
| Package Height (cm) | 5.08 cm |
| Package Height (in) | 2.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.45 kg |
| Package Weight (lb) | 0.99 lb |
| Package Width (cm) | 10.16 cm |
| Package Width (in) | 4.00 in |
|---|---|
| Product Length (cm) | 22.86 cm |
| Product Length (in) | 9.00 in |
| Roll Length | 0.39 in |
| Roll Length | 1.00 cm |
| Terminal Type | Pin |
| Wire Colours | Multi-Colour |
| Wire Gauge (ga) | 16 ga |
| Wire Quantity | 4 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.