Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Bumkins Long-Sleeved Baby Bib, Arrow, keeps messy eaters clean during mealtime adventures. This arrow-patterned bib features a large catch-all pocket to hold art supplies or catch drips and spills. Made from Bumkins' lightweight, waterproof, and stain-resistant fabric, this bib wipes clean for easy cleaning between meals. An adjustable tie closure ensures a custom fit, while the single-ply polyester construction prevents ick from growing between layers. Free from BPA, PVC, vinyl, phthalates, and lead, this machine washable bib measures 43.2 cm long and fits ages 3 to 5 years. For best results, Bumkins recommends hang drying.
Bumkins Long-Sleeved Baby Bib is perfect for messy eaters
Generously sized bib helps budding artists from staining clothes
Large catch-all pocket to hold art supplies or catch drips and spills
Made from Bumkins' lightweight, waterproof, easy-wipe, stain and odour resistant fabric
Single ply construction means no worrying about icky stuff growing between layers of fabric
100% polyester embedded with TPU for waterproofing
Adjustable tie neck closure
Wipeable and machine washable for easy cleaning
BPA-free, PVC-free, vinyl-free, phthalate-free and lead-free
Measures approximately 17" (43.2 cm) from neck down and 40" (101.6 cm) cuff to cuff
Sized to fit ages 3 to 5 years
Care Instructions: To extend the life of our smocks, we recommend hang drying our quick-dry fabric
| Part Number | BK3092 |
|---|---|
| Advanced Features | Waterproof |
| Age Group(s) | Infant (3-12 Months), Toddler (1-5 Years) |
| Apparel Set Type | Infant Outfit Sets |
| Care Instruction(s) | Hand Wash, Machine Wash |
| Colour | Green |
| Fit | Standard |
| Gender | Unisex |
| Inner Fabric 1 | Polyester |
| Inner Fabric 1 Percentage | 100 |
| Lining Fabric 1 | Polyester |
|---|---|
| Lining Fabric 1 Percentage | 100 |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pockets | 1 |
| Package Depth (cm) | 26.67 cm |
| Package Depth (in) | 10.50 in |
| Package Height (cm) | 21.59 cm |
| Package Height (in) | 8.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.04 kg |
| Package Weight (lb) | 0.09 lb |
| Package Width (cm) | 0.51 cm |
| Package Width (in) | 0.20 in |
| Pieces Included | One Piece Combination |
| Pocket Type(s) | Utility Pocket |
| Primary Fabric 1 | Polyester |
| Primary Fabric 1 Percentage | 100 |
| Size | One Size |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Waterproof | BPA Free, Dishwasher Safe | BPA Free, Dishwasher Safe, Leak-proof | BPA Free, Dishwasher Safe, Lightweight | BPA Free, Dishwasher Safe | |
| Age Group(s) | Infant (3-12 Months), Toddler (1-5 Years) | |||||
| Apparel Set Type | Infant Outfit Sets |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.