This paragraph should be hidden.

Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Experience the joy of homegrown berries with Bulbs Are Easy Legacy Blueberry Summer Flower Buds! These high-quality blueberry buds produce delicious berries perfect for dehydrating or freezing for winter use. Enjoy them fresh, in jams or preserves, or add them to your favourite baked goods. With Legacy Blueberry buds, you can savour the taste of summer all year round.
Yields delicious, home-grown fruit without any hassle
Blooms: Mid to Late Summer
Light Requirements: Full Sun
Height: 48-60 inches
Plant size: 1 year old
For best results, plant at a depth of 6" with 36-48" of spacing
Medium blue, large-sized, and medium fruit
Requires low maintenance
Perfect if you want to attract birds to your yard
| Part Number | FRV0057 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.50 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Mid to Late Summer |
| Maximum Germination Time (day) | 60 d |
| Minimum Germination Time (day) | 20 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 37.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Winter Hardy |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Sold Individually |
| Growing Height (cm) | 80.00 cm |
| Location | Outdoor Use |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (in) | 4.33 in |
| Package Height (in) | 5.12 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 4.33 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Butterflies |
| Advanced Features | Flowering |
| Area Coverage (sq ft) | 5.38 ft² |
| Area Coverage (sq m) | 0.50 m² |
| Assembled Height (cm) | 80.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.62 ft |
| Assembled Height (in) | 31.50 in |
| Bloom Time | Mid to Late Summer |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Growing Height (cm) | 80.00 cm |
| Growing Height (in) | 31.50 in |
| Hardiness | Winter Hardy |
| Life Cycle | Perennial |
| Location | Outdoor Use |
| Maximum Germination Time (day) | 60 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 37.00 °C |
| Maximum Planting Temperature (°F) | 98.60 °F |
| Minimum Germination Time (day) | 20 d |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°F) | 33.80 °F |
| Net Weight (g) | 680.00 g |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
| Net Weight (lb) | 1.50 lb |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 11.00 cm |
| Package Depth (in) | 4.33 in |
| Package Form | Sold Individually |
| Package Height (cm) | 13.00 cm |
| Package Height (in) | 5.12 in |
| Package Weight (kg) | 0.68 kg |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (cm) | 11.00 cm |
| Package Width (in) | 4.33 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Planting Season | Spring |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Butterflies |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.