Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bulbs Are Easy Amaryllis Benito Bulbs feature vibrant orange red petals
Brighten your home with gorgeous flowers
Low maintenance flowers: plant, water, and watch it grow
Brilliant large blooms
| Part Number | Amar Ben |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.12 m² |
| Planting Season | Fall |
| Bloom Time | Winter |
| Maximum Germination Time (day) | 8 d |
| Minimum Germination Time (day) | 6 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 26.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 21.00 °C |
| Hardiness | Winter Hardy |
| Life Cycle | Annual |
| Net Weight (kg) | 18.90 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 18.90 cm |
| Location | Indoor Use |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (in) | 14.00 in |
| Package Height (in) | 11.00 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 8.00 in |
| Plant Hardiness Zone | 8, 8a, 8b, 9, 9a, 1, 1a, 1b, 2, 2a, 2b, 3, 3a, 3b, 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Not Applicable |
