Size: P235/55R17 99H
Part: #1032039
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.
Mud And Snow Rated
  • Premium all-season control and comfort tire
  • The 3D sipes are placed on the main treads to keep the tire in an optimized shape
  • The beveled edges generate grip with improved traction on snowy roads
  • Wheels sold separately
Part Number 1032039
Mileage Rating 120000 km
Speed Rating H
Load Index - Single 99
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 55.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range B
Ply Rating 4
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 8.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 51 psi
Sidewall Style BSW
Size P235/55R17 99H
Tire Width 235 mm
UTQG 720/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 24.616 lb
Wheel Width Min 6.5 in