Size: LT215/85R16 115Q
Part: #002043
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 10 - May 14
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Add to Registry
Product Details
  • The Duravis R238 is deisgned for pickup and delivery, regional and long haul service
  • New tire design has improved the treadwear by 17%
  • Retreadable for long life
  • Extremely resistant to cuts and scrapes
Part Number 002043
Mileage Rating 75000 km
Speed Rating Q
Load Index - Single 115
Load Index - Dual 112
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 85.00
Wheel Diameter 16 in
Load Range E
Ply Rating 10
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 7 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated No
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Number of Plies 1
Sidewall Style BSW
Size LT215/85R16 115Q
Tire Width 215 mm
UTQG 0//
Weight 50.706 lb
Wheel Width Min 5.5 in